MOJE KUCHTĚNÍ

"Co jsem ze začátku nevěděla o vaření by zaplnilo celou kuchařku."

Když jsem se ptala "Hádej, kdo příjde k večeří" tak to byli většinou saniťáci s houkačkou.

Ale těm dobám je už odzvoněno, dnes se mohu pochlubit skutečným kuchařským uměním. Zvlášť v Americe ohromuji znalostmi, že se dá polévka udělat i z masa a ne jen z pytlíku, jak to umí tam.

Nicméně mi nevěří a hlavně se ptají, proč by to někdo dělal?

Další věc, kterou jsem se naučila v Americe, je vařit. Byla jsem vhozena do situace se postarat o rodinu. A nakonec se ukázalo, že povinnost vařit je více než zábavná. Možná je to i díky mému strávníkovi, ktetý má rád vše nové a neznámé, a neohrnuje nos třeba nad mořskými potvůrkami. Když jsem trávila půl roku jako žena v domácnosti, každý den jsem zkoušela něco nového, náhodně vybraného z kuchařky. Ze začátku mi dělalo problémy nahrazovat české přísady americkými a když jsem se to konečně naučila, přestěhovali jsme se zpět do Česka, kde už zase neumím nahradit dobré americké přísady českými.

POMLUVY MÉHO MANŽELA
Ivo tvrdí, že bych si v Americe mohla vařením vydělat majlant. Indiáni z Amazonky by si ke mě do mých výtvorů chodili namáčet své jedovaté šípy.

Moje sbírka kuchařek se už rozrostla na krásných 47 (mezi kterými září učebnice kulinářského institutu v Californii a česká kuchařka z roku 1937) a to nepočítám desítky časopisů a stovky karet s recepty. Moje kuchyň může hostům připomínat spíše knihovnu. A návštěv není málo. Ráda hostím a často pořádám párty i když návštěvníci se rekrutují spíše z okruhu mého muže. V létě jsou nejkrásnější posezení venku v zahradě u grilu. Využívám každého svátku (i těch, co neexistují a nebo se v Česku neslaví) abych mohla sezvat přátele a rodinu dohromady.

RECEPT TÝDNE PRO ODVÁŽNÉ

VEPŘOVÉ S ANANASEM
Nejprve si připravíme omáčku v poměru 2:1 majonézu a hořčici (nejlépe dijonskou) plus curry až přehlušíme dominantní chuť hořčice. Osmažíme cibuli (na kolečka), do zlatova aby byla sladká zkaramelizovaná (jedno nebo dvě stádia před spálenou - ta už má barvu černou a je hořká).
Plátky vepřového masa posolíme, popepříme a osmažíme na másle, na tom klasickém v kostce, ne na margarínu!
Ananas (kolečka) před podáváním lehce orestujeme na výpečcích z masa. Maso servírujeme na rýži, potřeme bohatě omáčkou, na to položíme cibulová kolečka, a nahoru ohřátý ananas.
Dobrou chuť.