Foto maraton (17/10/09)
Ze zákulisí (12/10/09)
Znovu Phoenix (25/9/09)
Ostrostřelec (22/11/07)
Návrat (1/12/07)
V zaměstnání (4/9/07)
Grand Canyon (18/8/07)
Kartářka (14/8/07)
Investorka (22/7/07)
Monzun (14/7/07)
Imigrační pohovor (20/6/07)
Zamyšlení (13/5/07)
Město duchů (6/5/07)
Sedona (15/4/07)
První výlet (15/4/07)
Velikonoce (8/4/07)
Zajímavosti (1/4/07)
Kupujeme dům (13/3/07)
Máme práci (13/3/07)
První týden (25/2/07)
Přílet do Phoenixu (16/2/07)

Chandler AZ , USA

8.duben 2007 - Velikonoce

Velikonoční výzdoba VELIKONOCE: V Americe jsou Velikonoce zvláštním svátkem ne-svátkem. Vzhledem k tomu, že to jsou katolické svátky, část Ameriky (budhistická, židovská, čínská nebo muslimská) to ignoruje, proto taky není žádné volno, aby si jedno náboženství nestěžovalo na druhé, že je protěžované. V neděli se pořádají tzv. Egg hunt (Hon na vajíčka), kdy dospělí uschovají po domě či zahradě čokoládová vajíčka (kdo by se s tím barvil), a děti vyrazí s košíkem a soutěží kdo jich najde víc. Vajíčka obsahují místo bílku a žloutku hračky nebo nezdravé čokoládové pamlsky, po nichž jsou nevychované americké děti ještě nevychovanější.

BBQV pondělí se nemrská, v pondělí se maká. Kdyby na mě Ivo vytáhl mrskačku a chtěl vyloudit nějaké vajíčko, než by doříkal koledu už by byl náš dům obklíčen SWAP týmem, policie, sirény, blikající auta a Ivo odváděný v poutech pro rodinné násilí. Lidová tradice "bití děvčat" nebo "polévání vodou" je těžko vysvětlitelný zvyk, nad kterým američané jen nechápavě vrtí hlavou. A nebo vrtí hlavou nad mou angličtinou, protože neznám ta správná slova a pantomimicky naznačuji o co jde: chvíli se honím po pokoji a mrskám imaginární děvčicu, pak se mrskám sama, pak předstírám že mně to bolí a nakonec rozdávám imaginární kraslice imaginárním koledníkům...... aha.....už chápu, proč vrtí hlavou......

Barvení vajíček

BBQ: čti Bárbekjú - není nic jiného než grilování. Každá rodina je vybavena menším či větším BBQ (ať už na zahradě nebo na balkónech), což kdysi možná bylo zajímavé, ale dnes už tento zvyk pronikl i do Čech a navzdory varování lékařů, že maso takto připravené nepatří mezi nejzdravější: takový pořádný steak s oblohou, salát s dobrou zálivkou a k tomu studené pivo - co může být lepšího. Zde jsou v každém parku Piknikové oblasti, kde jsou BBQ zapuštěné do země a parkem se linou nejrůznější vůně.
I my jsme oslavili Velikonoce rodinným BBQ u Ivova syna z předešlého manželství. Honza bydlí kousek od nás a uspořádal Velikonoční party u sebe na zahradě. Přijela i Ivova bývalá manželka Ronnie z Californie se svým manželem, Honza se svou přítelkyní a ještě pár známých (i neznámých) tváří. Píšu "na zahradě", ale kromě kaktusů, písku, jednoho mrtvého stromu v jednom rohu a skládky šrotu ve druhém tam není nic, co by zahradu připomínalo. Ale na chuti dobré večeře to nijak neubralo. Dokonce jsme s Ronnie nabarvili i pár vajíček. Honza s údivem hledí na barvená vajíčka.