Foto maraton (17/10/09)
Ze zákulisí (12/10/09)
Znovu Phoenix (25/9/09)
Ostrostřelec (22/11/07)
Návrat (1/12/07)
V zaměstnání (4/9/07)
Grand Canyon (18/8/07)
Kartářka (14/8/07)
Investorka (22/7/07)
Monzun (14/7/07)
Imigrační pohovor (20/6/07)
Zamyšlení (13/5/07)
Město duchů (6/5/07)
Sedona (15/4/07)
První výlet (15/4/07)
Velikonoce (8/4/07)
Zajímavosti (1/4/07)
Kupujeme dům (13/3/07)
Máme práci (13/3/07)
První týden (25/2/07)
Přílet do Phoenixu (16/2/07)

Phoenix AZ , USA

25.únor 2007 - První týden v novém domově

Tak už jsem tu týden a je potřeba zrekapitulovat co se stalo a co se nestalo. Byl to hektický týden. Stonebridge Ranch Člověk by nevěřil, kolik drobností je potřeba k tomu, aby domácnost jakš-takš fungovala. Nemluvím o žádném přepychu, pouze talíře, příbory, nějaké hrnce, povlečení, polštáře a podobné nezbytnosti.

Bylo potřeba otevřít bankovní konto, převést nějaké peníze a Ivo musel získat Arizonský řidičák, protože má pouze Californský. To vše jsme zvládli a zbývají nám dva základní úkoly: můj stálý pobyt tady a Ivova práce.

Ivo se přihlásil v mnoha agenturách, které shání práci, vyplnil stohy papírů a podstoupil několik nicneříkajících interview. Naše Toyota CorollaAle je optimista. Práce je dost, jen je potřeba mít trochu štěstí a najít tu správnou. Já jsem mezi tím navštívila právníka, který za lidový obnos 2000 dolarů vyřídí potřebné formality s úřady - a že jich není málo. Museli jsme si hned zkraje koupit auto (Toyota Corrola) bez kteréhožto bychom tu byli naprosto ztraceni. Cesta do nejbližšího obchodu 3km, k právníkovi 30 minut po dálnici přes půl města. Phoenix má 3 miliony obyvatel, takže si dovedete představit o jakém městě mluvím a jak vypadá jeho polovina.

U doktoraNejdůležitější krok (hned po zaplacení právníka, pochopitelně) je návštěva lékaře, že jsem zdravá a nedovážím do země nějaké vážné choroby. Jak vidíte z přiložené fotky a z jazyka - jsme v Americe. Sice trochu Španělské, ale přece jenom Americe. Protože jde pouze o formalitu - jsem zdravá - vybírala jsem toho nejlacinějšího. Po obtelefonování několika ordinací jsem zjistila, že se ceny liší až o 500 dolarů a taková úspora se do začátku hodí.

Amerika jednou doplatí na svou "politickou korektnost"... Zde se snad i doktor bojí dotknout pacientky, aby ho někdo nenařkl ze sexuálního harašení. Ivo tam šel se mnou, a doktor mně poslouchal stetoskopem přes svetr. Vysvlečení do půl těla je asi neznámý koncept v Americe. Vzali mi krev, zajásali že nemám tetanovku posledních 10 let a hned mi jednu píchli. Ne do zadečku jako u nás, to je příliš osobní, ale do ramene. A raději přes svetr.

Ivo v novém křesleDnes jsem si tam byla pro výsledky a zjistila jsem, že jsem zdravá. Jak to ví je mi dodnes záhadou. Nemám syfilis ani kapavku, nemám HIV ani AIDS a červeně bylo podtrženo SANE. Musela jsem se doma podívat do slovníku co to znamená a zjistila, že jsem příčetná. Vidíte jak americký stetoskop je skvělý, co všechno zjistí za jedno 10ti vteřinové poslechnutí přes svetr.

Zde vidíte, jak Ivo s kafíčkem v ruce na novém houpacím křesle hledá usilovně práci. Už jsem byla v jedné foto agentuře, kde o mně měli zájem, ale dokud nemám pracovní povolení, musí si na mě počkat. Ještě ve dveřích mi agentka připomínala abych se pak určitě nezapomněla stavit. Jasně. Tento týden zaneseme právníkovi všechny papíry, fotky, doklady, lékařská dobrozdání že jsem "sane" a pošleme to do Homeland security. Dřív se ten úřad jmenoval Přistěhovalecký úřad, dnes je to Bezpečnost státu. Každý jsme terorista...

Když to dobře dopadne, měla bych mít za 3 měsíce pracovní povolení a do 6 měsíců Stálý pobyt. To ale bude záležet na složitém pohovoru s úředníky, kteří rozhodnou kdo ano a kdo ne. Jistě jste viděli film s G. Depardieu Green Card. Tak snad nás takhle nenachytají i když dodnes nevím, jakou používá Ivo vodu po holení.... mám se ještě co učit :-)

Bazén