Foto maraton (17/10/09)
Ze zákulisí (12/10/09)
Znovu Phoenix (25/9/09)
Ostrostřelec (22/11/07)
Návrat (1/12/07)
V zaměstnání (4/9/07)
Grand Canyon (18/8/07)
Kartářka (14/8/07)
Investorka (22/7/07)
Monzun (14/7/07)
Imigrační pohovor (20/6/07)
Zamyšlení (13/5/07)
Město duchů (6/5/07)
Sedona (15/4/07)
První výlet (15/4/07)
Velikonoce (8/4/07)
Zajímavosti (1/4/07)
Kupujeme dům (13/3/07)
Máme práci (13/3/07)
První týden (25/2/07)
Přílet do Phoenixu (16/2/07)

Chandler AZ , USA

13.květen 2007 - Zamyšlení

U hasičů Člověk by řekl, že Amerika je jenom jedna, ale je jich ve skutečnosti 50. Každý stát je jiný. Já žiji teď v Arizoně. Ta se liší od všech ostatních států USA tim, že jako jediný stát nestřídá zimní a letní čas. Okolní státy poskočí U jezerao hodinu dopředu nebo dozadu, ale Arizona tvrdošíjně trvá na tom, že se jí to netýká.
Už si pomalu zvykám na to, že venku je 105 stupňů Fahrnheita a ne 40 stupňů Celsia, benzín se kupuje v galonech a ne v litrech a že po dálnici se smí jezdit jenom 65 mil a ne 105 km za hodinu. Ještě že ta hodina je stejná…i když kdo ví?
Elektrický proud má jenom 110 voltů, takže většina elektro-spotřebičů zakoupených v Americe nelze použít v Evropě a obráceně. Když si vybírám rámeček na fotku tak je 4x6 a standardní velikost papíru není A4 ale Letter (kratší než A4, ale širší).
Od roku 1970 se v Americe mluví o tom, že je nutné přejít na metrický systém jako zbytek světa, ale kromě toho, že občas na krabičce uvidíte, že obsah je taky 83 gramů, nic se nezměnilo. Ani se nesnažím pochopit, kolik kvartů má pinta, kolik uncí se vejde do kapu a proč jsou unce jak míra tekutá tak i jednotka hmotná, ale nemají nic společného. V úředních papírech musím uvádět že měřím 5’4” (to je pět stop a čtyři palce a jedna stopa má těch palců 12) a vážím 106 liber. Nikdy se v tom nenaučím počítat a všechno odhaduji podle oka.
Nejhorší je, když si jdu něco koupit na sebe. Jejich míry a značení velikostí je jiné než v Evropě, někdy si říkám, že je jejich značení "politically corect". Bojí se někoho urazit tím, že je obézní a tak tričko, které byste v Česku koupili pod označením XL se tady prodává jako M. Pro lidi jako jsem já to znamená jít nakupovat do dětského oddělení... a tak všechno odhaduji a do zkušební kabinky si tahám hromady věcí, abych se alespoň do něčeho přibližně vešla. Když vidí mou nerozhodnost, přiskočí ochotná prodavačka, vytáhne metr (vlastně yard), změří mě a řekne “Je to 14 palců a 7 osmnáctin...” – a zase vím prd.

FontánaNa každé zboží v obchodě se připočítává daň, něco jako DPH u nás. Kromě na jídlo; to je něco, co lidi k životu opravdu potřebují a je neetické na tom vydělávat. Říká se tomu Sales tax a je v každé oblasti jiná. Řekněme, že stát určí, že Arizonská sales tax bude 3,5%. A pak přijdou volby a někdo navrhne, že by Chandler (jedna z částí Phoenixu kde žiji) měl mít fotbalový stadion. Lidi si to odhlasují s souhlasí s tím, že po dobu deseti let se přidá k Sales tax 1,4% určené na výstavbu stadionu. Takže zatímco v jiné části Phoenixu zůstává daň na státních 3,5%, v Chandler je to 4,9%. Pak přijde někde jinde někdo s jiným návrhem, připočtou se další procenta a v každé části se platí jinak.
A do toho přijde ještě někdo úplně jiný, třeba z Californie a koupí si něco od firmy, co sídlí v Chandler. Ten neplatí daně žádné, protože říká: já nežiji v Arizoně, takže se mě netýká vaše arizonská daň a na fotbal do Chandler taky nepůjdu, takže nevím, proč bych měl přispívat na váš fotbalový stadion. Tak kvete internetový obchod, každý kupuje od někud od jinud, aby nemusel platit daně (anebo alespoň platil daně nižší).
Některé státy mají již základní daň hodně vysokou (jako Californie a New York), jiné státy ji nemají vůbec (třeba Nevada). Nevada říká, že vydělá tolik peněz z heren a kasín, že není potřeba dalších zdrojů na to, aby stát fungoval. Taky co by tam mělo fungovat, když je to jen pár měst na rozlehlé písčité poušti.
Amerika je zajímavá země, úplně jiná než Evropa a znám pouze dva druhy cizinců: Jedny, co ji milují a druhé co ji nemohou přijít na jméno. Je těžké zůstat někde uprostřed.
V supermarketu